Počátek kapely Třetí míza můžeme najít už v roce 1997, kdy Vojta Zícha založil kapelu Druhá míza. Stalo se tak v podstatě náhodou, cestou na koncert do pražské Malostranské besedy. V autě s ním tehdy jel Jirka Mach (výborný mandolinista a zpěvák) a Tomáš Berka (skvělý kytarista). Lepší chvilku si Vojta vybrat nemohl. V průběhu koncertu plácnul něco v tom smyslu, že tato formace je něco jako jeho druhá míza a ono se to ujalo. Na baskytaru kluci přibrali ještě Víťu Zavadila.

Někdy v roce 2000 došlo ke změně. Jirka odešel k Poutníkům a Víťu u basy vystřídala Romana Tomášková, která zvuk kapely výrazně obohatila i jako zpěvačka.

Druhá míza vlastně nikdy oficiálně zrušena nebyla, spíš tak samovolně vyschla Vojtovým návratem do kapely Sem Tam někdy v roce 2009.

Repertoár Druhé mízy tvořily převážně Vojtovy písničky, ale najdeme tam i pár písní od Jirky Smrže, osobitého písničkáře z Písku a držitele ceny Anděl z roku 2014.

Zajímavost: v Druhé míze Vojta i zpíval, což se pak už nikdy v žádné kapele neopakovalo. Jak sám říkával, bylo to jenom dobře.

Kapela Třetí míza vznikla na počátku roku 2022 a na tvorbu Druhé mízy volně navázala.

Kromě Vojty Zíchy (banjo, dobro) v ní hrál ještě Tomáš Berka (kytara, zpěv), Petra Želiborová (baskytara) a tři zpěvačky – Pavla Panská, Lenka Huszárová a Kristína Vačkářová.

Základem repertoáru kapely byly a jsou hlavně Vojtovy písničky, ale významně přispívá i Kristína. Všichni jsme si už prošli mnoha kapelami různých hudebních stylů, takže teď v naší hudbě najdete tak nějak od všeho trochu. Špetku country, o něco víc folku, občas blues….

Zvuk kapely je postaven na dívčím trojhlasu a pevném instrumentálním základu. Tomášova kytara a Petřina basa to všechno pevně drží pohromadě. Přidáme-li ještě Vojtův nezaměnitelný styl hry na banjo, vypadalo to, že je na světě solidní kapela. Asi by to bylo až moc jednoduché…

V únoru 2024 Vojta těžce onemocněl. I když se s nemocí pral jako lev, dne 2.května 2024 svůj boj prohrál. Přišli jsme nejen o skvělého muzikanta, ale hlavně o báječného člověka a přítele… Na pódiu s námi zůstává v písničkách a své místo bude jako naprosto zásadní člen kapely mít i nadále na našich stránkách.

Zpočátku se nám zdálo, že je všemu tomu muzicírování konec. Naštěstí jsme si včas uvědomili, že by nám to společné setkávání moc chybělo. Najít za Vojtu náhradu se ukázalo jako nemožné, takže jsme se rozhodli jít trochu jinou cestou. Banjo už v kapele nemáme. Naše řady posílil Martin Pacholík, mladý talentovaný muzikant hrající na elektrickou kytaru. Martin doposud působil v rockových a funky kapelách, tenhle výlet do světa folku je pro něho i pro nás nová zkušenost a zdá se, že zároveň velký přínos pro obě strany.

Další obrovskou posilou je Romana Tomášková, která hrála už v Druhé míze na baskytaru. Tentokrát ji s námi uvidíte hrát na akustickou kytaru, občas vezme do ruky i flétnu.

Jak praví klasik: „Je zřejmé, že sama příroda dala nám hudbu jako dar, abychom lépe snášeli strasti.“

To je neoddiskutovatelná pravda, takže jedeme dál….

o kapele

 


Template by Linelab.